Nasadzenie rośliny w donicy, krok po kroku, jak to zrobić?
Do wykonania naszej kompozycji wybraliśmy donicę z włókna szklanego D972A w kolorze szary mat, której wymiary podstawy to 75 x 28 cm, a wysokość wynosi 75 cm. Donica jest dość duża, ale wykonanie nasadzenia ułatwia wewnętrzna półka zamontowana na głębokości około 33 cm (od górnej krawędzi). Dzięki niej ilość podłoża konieczna do wypełnienia donicy jest mniejsza i wynosi około 70 litrów. Poza wybranymi roślinami potrzebne są jeszcze: styropian (grubość min. 30mm), keramzyt (około 25 - 30 litrów), podłoże do roślin (około 40 litrów), wiertarka z wiertłem.Mając na uwadze, że donica przeznaczona jest na taras, konieczne jest wykonania otworów, które będą umożliwiały odpływ wody opadowej. Do wykonania otworów wystarczy zwykła wiertarka i wiertło o średnicy 10-12 mm. W donicy wielkości wybranego przez nas modelu zalecamy wykonanie co najmniej trzech otworów.
Po wyznaczeniu miejsc na wykonanie otworów, przystępujemy do wiercenia. Należy przy tym pamiętać, aby nie naciskać na nawiercane miejsce, lecz pozwolić wiertłu i ciężarowi wiertarki wywiercić otwory.
W przypadku donicy z wewnętrzną półką, nie wolno zapomnieć o wykonaniu otworów również w niej. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w przeciwnym wypadku woda będzie gromadzić się w donicy, co spowoduje obumarcie roślin. W zimie natomiast zamarznięta woda spowoduje trwałe uszkodzenie donicy.
Następnym krokiem jest docięcie odpowiednich formatek ze styropianu. Wyłożenie boków donicy materiałem izolacyjnym ma za zadanie zabezpieczenie systemu korzeniowego posadzonych roślin przed przemarzaniem zimą, oraz zbytnim nagrzewaniem latem.
Dodatkowo włożony do wnętrza donicy styropian zmniejszy jej pojemność i potrzebne ilości keramzytu i podłoża.
W przypadku wybranych przez nas roślin, przy głębokości donicy wynoszącej około 33 cm, wysypaliśmy na jej dno 7 cm keramzytu. Jego zadaniem jest stworzenie rezerwuaru wilgoci na dnie i zabezpieczenie przed stałym kontaktem ziemi ze stojącą woda. Keramzyt, dzięki swej porowatej strukturze chłonie dużą ilość wilgoci i jednocześnie izoluje ją przed bezpośrednim kontaktem z system korzeniowym roślin.
Na warstwę keramzytu wsypujemy podłoże, pamiętając o odpowiednim jego zagęszczeniu (ubiciu). Jeśli ta warstwa podłoża nie zostanie odpowiednio ubita, może zacząć osiadać, co będzie widoczne na powierzchni po jakimś czasie użytkowania.
Na odpowiednio zagęszczoną warstwę podłoża wkładamy rośliny. Staramy się, aby wyjmując je z doniczek produkcyjnych nie naruszyć bryły korzeniowej.
Umieszczając wybrane rośliny w donicy, należy pamiętać o tym, aby pozostawić pomiędzy ich korzeniami odpowiednią ilość wolnej przestrzeni. Te miejsca uzupełniamy podłożem, pamiętając o jego delikatnym ubiciu.
Po wypełnieniu wolnych przestrzeni pomiędzy bryłami korzeniowymi roślin, na wierzch wysypujemy keramzyt. Poza walorami estetycznymi, ma on na celu również gromadzenie zapasu wilgoci i ochronę przed szybkim parowaniem wody z podłoża. Można w tym celu wykorzystać również inny materiał dekoracyjny. Na koniec, należy pamiętać o obfitym podlaniu całej powierzchni donicy.
Do naszej kompozycji wybraliśmy następujące rośliny:
- Kostrzewa popielata, odmiana INTENSE BLUE (Festuca glauca) x 2 szt.
- Kocanka włochata, odmiana BLUE GREEN LEAVED/SILVER (Helichrysum petiolare) x 3 szt.
- Żurawka, odmiana PALACE PURPLE (Henchera) x 2 szt.
- Lawenda francuska szczepiona na pniu (Lavandula stoechas) x 1 szt.
Zachęcamy wszystkich do podzielenia się z nami własnymi kompozycjami roślin w donicach.
Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność BARTPOL Sp. z o.o. i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana lub kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody BARTPOL Sp. z o.o.