Warzywa w doniczkach - jak hodować je w domu?
Uprawa pomidorów czy ogórków, gdy nie mamy przydomowego ogrodu, wciąż jest możliwa. Rozwiązaniem są warzywa w doniczkach – jak hodować je w domu?
Dodatek sałaty czy ziół z własnej uprawy zawsze cieszy, ale pozwala też zapewnić dodatkowe witaminy i minerały w naszej diecie. Wiadomo, że domowa hodowla nie wyeliminuje konieczności odwiedzania warzywniaków, ale nawet kilka aromatycznych pomidorków, papryczek czy ostry w smaku szczypiorek z własnej uprawy to alternatywa dla osób mieszkających w blokach. Jednak, aby cieszyć się satysfakcjonującymi plonami, należy do domowej uprawy odpowiednio się przygotować. Na szczęście dostępne są nowoczesne donice, które pozwolą stworzyć optymalne warunki wzrostu roślin w warunkach domowych.
Podpowiadamy więc jak hodować warzywa w doniczkach, aby cieszyć się smacznymi efektami naszej pracy i jakie donice na warzywa wybrać. Zwracamy również uwagę na kilka innych ważnych aspektów, które gdy o nich nie zapomnimy, pozwolą uprawiać nam pyszne warzywa i zioła na domowym parapecie, balkonie lub tarasie.
Donice na warzywa, gleba i warunki – czyli co jest ważne podczas uprawy roślin w domu?
Decydując się na hodowlę roślin w domu, w pierwszej kolejności należy wybrać miejsce, w którym staną donice do uprawy warzyw. Musisz pamiętać, że każdy gatunek może wymagać innych warunków. W większości przypadków lepiej wybrać miejsce o dużym nasłonecznieniu i bez przeciągów. Jeśli masz okna skierowane na zachód lub północ, możesz mieć problem z uzyskaniem dorodnych warzyw, które wymagają promieni słonecznych do wzrostu. Lepszym rozwiązaniem może być uprawa ziół, które dobrze radzą sobie w zacienionych miejscach. Doniczki na warzywa powinny stać z daleka od źródeł ciepła jak kominki, kaloryfery czy klimatyzatory. Zadbaj o glebę, nasyp na spód doniczki keramzytu, a zapewnisz im korzystne warunki do wzrostu.
Przeanalizuj też, jakie donice na warzywa sprawdzą się najlepiej w Twoim mieszkaniu. Z pewnością należy poświęcić chwilę na wybór odpowiedniego pojemnika. Doniczki na warzywa różnią się materiałem, z jakiego zostały wykonane, rozmiarami i konstrukcją. Dobiera się je do gatunku i ilości roślin, ilości dostępnego miejsca w domu, na parapecie czy balkonie. W sklepach dostępne są donice w różnych kształtach, donice na warzywniak, donice na warzywa do ogrodu, ale też Lechuza doniczki z systemem nawadniania i wyjmowanym wkładem, które ułatwiają pielęgnację rośliny. Zastanawiasz się, jaka donica na warzywa sprawdzi się u Ciebie? Zobacz, na co zwrócić uwagę wybierając model dla siebie.
Jakie doniczki na warzywa kupić?
Donica na warzywniak powinna być dobrana do miejsca, w którym stanie, dostępnej przestrzeni, roślin oraz naszych oczekiwań. Pierwsza decyzja powinna dotyczyć materiału z jakiego zostały wykonane. Warto rozważyć:
- donice z włókna szklanego, które dzięki swojej wytrzymałości sprawdzą się na dworze;
- doniczki plastikowe, idealne na parapet oraz balkon, łatwe do przenoszenia;
- donice betonowe, świetne do wnętrz urządzonych w minimalistycznym czy industrialnym stylu.
Dobierając materiał i kolor uzupełniamy aranżację przestrzeni. Ważny jest również sam projekt wybieranych przez nas pojemników i ich rozmiar. Donice ogrodowe na warzywa, które swobodnie można postawić na tarasie, są zazwyczaj nieco większe, dostępne są modele na wysokich nóżkach, dzięki którym łatwiej podlewać i nawozić rośliny. Donice do warzyw na balkon i parapet zazwyczaj mają kształt kwadratu lub prostokąta, aby móc je wygodnie ustawić na mniejszej przestrzeni i zapewnić sobie do nich dostęp.
Pamiętaj, że warzywa powinny mieć wystarczająco dużo miejsca na rozwój, szczególnie jeśli wybierasz warzywa korzeniowe. Potrzebują one odpowiedniej ilości wody i składników pokarmowych, więc lepiej nie sadzić wielu sztuk w jednej doniczce. Każda doniczka powinna mieć też drenaż, który jest niezbędny do odprowadzania nadmiaru wody, na przykład po zbyt obfitym podlaniu, a jeśli używasz doniczki na warzywa na balkon to po intensywnych deszczach.
Jakie warzywa można uprawiać w doniczkach w domu?
Wiele z warzyw i ziół, które można uprawiać samodzielnie, idealnie nadają się dla początkujących ogrodników. Na przykład zioła i mikro zioła, szalotki, idealne są do mieszkań o niedużym nasłonecznieniu, nie mają też dużych wymagań. Pomidorki koktajlowe, papryczki, marchewka, seler, rzodkiewka wymagają głębszych donic, ale również nie powinny sprawić problemów. Do domowych upraw polecamy też szczypiorek, pietruszkę, ogórki czy cukinię.
Podsumowanie
Uprawa roślin w domu jest stosunkowo prosta, ale istotny wpływ na nią mają doniczki do warzyw. Warto sięgnąć po te głębsze i wyższe, dzięki czemu korzenie rośliny będą miały szansę na swobodny rozwój. Nie sadźmy też wielu roślin w jednej doniczce, aby nie musiały ze sobą walczyć o składniki odżywcze. Zapewnij im odpowiednią glebę, nawodnienie i będziesz cieszyć się smacznymi warzywami. Doniczki w warzywach, pnączach z owocami pomidorów czy ogórków to spektakularny widok i dodatkowa ozdoba naszych wnętrz i balkonów.
Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność BARTPOL Sp. z o.o. i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana lub kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody BARTPOL Sp. z o.o.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog