Trawy ozdobne - sadzenie i zimowanie w donicach.
Trawy ozdobne coraz częściej goszczą na tarasach i balkonach!
Trawy ozdobne to jedne z najpopularniejszych grup roślin, które zdobią nasze ogrody. Stały się nieodłącznym elementem ogrodów nie tak dawno bo dopiero od lat 80. dwudziestego wieku. Od tego czasu są sukcesywnie wprowadzane do ogrodowej przestrzeni. Trudno wyobrazić sobie dziś kompletny ogród bez traw. To one nadają wyjątkowej lekkości, zwiewności i ruchu. Zwłaszcza ten ostatni aspekt jest bardzo istotny. Każdy lekki podmuch wiatru wprowadza delikatne, ażurowe kwiatostany w wibrowanie i falowanie. Poza ruchem trawy ozdobne wnoszą mnóstwo dźwięku do ogrodu, bo przecież wąskie źdźbła ocierając się o siebie na wietrze dają bardzo przyjemne wrażenia dźwiękowe.
Obfitość gatunków i odmian traw daje praktycznie nieograniczone możliwości komponowania ich z innymi grupami roślin. To idealne rośliny wypełniające nasze rabaty. Wiosną i latem stanowią wspaniałe tło dla kolorowych bylin, a jesienią przejmują sezonową sztafetę i to one grają pierwsze skrzypce w ogrodzie. Jesienią przybierają ciepłe słomkowe, beżowe czy pomarańczowe barwy i pojawiają się cudowne kwiatostany, które mogą być ozdobne nawet zimą, kiedy osadza się na nich koronkowy szron.
Na szczęście trawy to bardzo liczna i różnorodna grupa roślin, która pozwala cieszyć się ich wszystkimi dobrodziejstwami również w uprawie w donicach na balkonach, tarasach czy patiach. W zasadzie większość obecnych na rynku traw nadaje się do uprawy w pojemnikach. Warunkiem jest spełnienie kilku kluczowych zasad, by z powodzeniem móc uprawiać te przepiękne rośliny w donicach. Sprawdź jakie trawy polecamy do uprawy w donicach w naszym kolejnym artykule "Przegląd popularnych odmian traw ozdobnych".
Dobór doniczki – jaką donicę wybrać do uprawy traw ozdobnych?
Bardzo istotne jest dobranie rozmiaru doniczki do wielkości posiadanych traw. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów roślin, tak i trawy zdecydowanie lepiej będą się rozwijać w odpowiednio dobranych donicach. Prawidłowo dobrana wielkość donicy do trawy ozdobnej pozwoli cieszyć się pełnymi walorami trawy, w tym także ich ozdobnymi kwiatostanami. Duże gatunki traw posadzone w zbyt małych donicach z dużym prawdopodobieństwem nie zawiążą kwiatów, które są ich wielkim atutem. Donica powinna być odpowiednio duża i posiadać otwory drenażowe w dnie by nadmiar wody mógł swobodnie odpływać.
Podłoże – jaką ziemię lubią trawy?
Analizując preferencje traw ozdobnych pod kątem wymagań w stosunku do podłoża, możemy je podzielić na dwie grupy:
Pierwszą są gatunki traw preferujące dobrze zdrenowane i lekko suche podłoże. Dla tych gatunków skład podłoża powinien zawierać spore ilości gruboziarnistego piasku wymieszanego ze standardową ziemią ogrodową (w proporcji 1:2). Drenaż i luźne podłoże jest kluczowe dla tej grupy roślin. Nie wymagają one nawożenia w trakcie sezonu, bo im podłoże żyźniejsze, tym bujniejszy wzrost traw, a uboższe kwiatostany. Standardowe podłoże dla roślin wymieszane z gruboziarnistym piaskiem jest wystarczająco bogatym substratem dla tej grupy traw.
Drugą grupą traw są odmiany wymagające podłoża żyznego i wilgotnego. W zasadzie jest to większość gatunków dostępnych na naszym rynku. Trawy te potrzebują podłoża zasobnego w składniki odżywcze i lekko wilgotnego. Stałe, regularne podlewanie jest kluczowym warunkiem udanej uprawy. Standardowe podłoże dla roślin dostępne w handlu będzie dobrym wyborem i zapewni trawom dobre warunki rozwoju. Kwestia nawożenia traw uprawianych w donicach jest dyskusyjna, ale można przyjąć, że nie potrzebują one dodatkowego wspomagania nawozami w pierwszym roku. Gdy zamierzamy uprawiać trawy wiele lat w jednej donicy bez zmiany podłoża, okazjonalne nawożenie w trakcie sezonu wegetacyjnego jest konieczne.
Elementem niezbędnym w każdej donicy do uprawy traw na zewnątrz są otwory odpływowe oraz warstwa drenażowa z keramzytu. Otwory w dnie donicy mają na celu odprowadzenie nadmiaru wody opadowej lub wody z podlewania. Natomiast warstwa chłonna z keramzytu, który jest materiałem porowatym o dużej chłonności, pozwala na bezpieczne zmagazynowanie wody pod systemem korzeniowym trawy i zabezpiecza ją przed przesuszeniem zarówno latem jak i zimą.
Zimowanie – jak przezimować i jak zabezpieczyć trawy ozdobne?
Trawy bez problemów zimują w donicach posiadających odpowiednią izolację termiczną. Jej wykonanie jest proste i nie wymaga ani specjalistycznych narzędzi, ani wyjątkowych umiejętności. Najprostszym sposobem zaizolowania donicy jest wyłożenie jej boków styropianem o grubości co najmniej 30 mm na etapie wykonywania nasadzenia. Można w tym celu użyć również innych materiałów. Należy jednak pamiętać o tym, że do prawidłowego rozwoju podobnie jak inne rośliny, trawy wymagają odpowiedniej ilości ziemi. Wykonanie ocieplenia donicy zabezpieczy bryłę korzeniową trawy przed przenikaniem mrozu w zimie, a latem ochroni ziemię przed nadmiernym ogrzewaniem się i ograniczy nadmierne wyparowywanie wody.
W przypadku, gdy nie wykonaliśmy izolacji donic, a obawiamy się, że posadzone w nich trawy mogą przemarznąć, na czas silnych mrozów można donice umieścić w nieogrzewanym garażu, szopie lub piwnicy. Temperatura w miejscu zimowania traw posadzonych w donicach może spadać lekko poniżej zera, ale nie może przekraczać 5 °C. Zbyt wysoka temperatura spowoduje, że nasze trawy zaczną wchodzić w okres wegetacji i będą po prostu rosnąć. Wprowadzenie traw w czas rozwoju, gdy powinny one przechodzić okres zimowego spoczynku jest bardzo niekorzystne i mocno osłabia rośliny. Trawy zimowane w pomieszczaniu od czasu do czasu wymagają lekkiego podlania, ale absolutnie nie można przesadzać z wodą, chodzi tylko o utrzymanie delikatne wilgotnego podłoża.
Jeszcze jednym sposobem na udane przezimowanie traw jest wyjęcie ich z donic i tymczasowe posadzenie w gruncie na czas zimy. Wiosną wykopujemy kępę z ogrodu i z powrotem sadzimy w pojemniku. Dla osób dysponujących dostatecznie dużą przestrzenią w ogrodzie ten sposób może okazać się doskonałym rozwiązaniem, ponieważ generuje najmniej obowiązków, a jednocześnie jest najbliższy naturalnemu schematowi funkcjonowania traw.
Niezależnie od wybranego sposobu zimowania traw, jeden element jest wspólny i zarazem konieczny by przetrwały zimę w dobrej kondycji - pod żadnym pozorem nie ścinamy źdźbeł. Źdźbła natomiast związujemy w chochoł i w takiej postaci trawy pozostawiamy do wiosny. Chochoł doskonale zabezpiecza trawy ozdobne przed mrozem oraz chroni karpę przed nadmiarem wilgoci, która trawom w okresie jesienno-zimowym bardzo szkodzi.
Przycinanie – jak i kiedy przycinać trawy?
Po zimie wszystkie trawy wymagają uporządkowania zeszłorocznych, suchych liści. Możemy pod tym względem dokonać podziału na dwie grupy: trawy ozdobne, które można przycinać (niezimozielone) oraz trawy, które należy wyczesywać (zimozielone).
Pierwszą grupą traw są trawy niezimozielone, do których należy większość gatunków. Ich pędy po zimie są suche i brązowe. Tniemy je wówczas nisko nad ziemią. Do tej grupy zaliczamy – Miskanty, Rozplenice, Prosa, Trzcinniki, Trzęślice, Seslerie, Hakonechloy. To trawy o pędach sztywnych, lekko zdrewniałych. Tniemy je ostrymi nożycami lub sekatorem nisko nad ziemią. Zabieg ten najlepiej przeprowadzić końcem marca lub z początkiem kwietnia.
Do drugiej grupy należą trawy zimozielone, których się nie ścina, a lekko wyczesuje. Po prostu chwytamy w dłoń pukiel źdźbeł i lekko pociągamy. W dłoniach zostaną nam zeszłoroczne pędy, które usuwany. Zabieg ten powtarzamy kilka razy, aż usuniemy większość obumarłych źdźbeł. Warto robić to w rękawicach bo źdźbła potrafią być bardzo ostre i możemy sobie dość boleśnie zranić dłonie. Po takim zabiegu nasza trawa może nie będzie wyglądała atrakcyjnie, ale po wznowieniu wegetacji błyskawicznie się zazieleni. Dzięki takiemu wyczesywaniu robimy miejsce dla nowych, świeżych liści i unikamy wielu chorób grzybowych. Do tej grupy traw należą głównie te o źdźbłach miękkich, delikatnych: Ostnice, Kostrzewy, Śmiałki, Turzyce (choć botanicznie te ostatnie nie są trawami, tylko bylinami).
Podsumowanie
Na rynku dostępne są setki gatunków i odmian traw, Dzięki tej różnorodności z łatwością dobierzesz takie, które będą odpowiednie do uprawy w donicach. Wszystkim szukającym inspiracji polecamy nasz kolejny wpis na blogu zatytułowany "Przegląd popularnych odmian traw ozdobnych". W naszej ofercie znajdziesz ogromny wybór donic odpowiednich dla traw. Poszukiwania możesz zacząć od donic polecanych lub donic w promocji.
Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem:
Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność BARTPOL Sp. z o.o. i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana lub kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody BARTPOL Sp. z o.o.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog