
Najnowsze trendy w aranżacji biur i gabinetów
Bez względu na to, czy pracujemy w korporacji, w domowym zaciszu, czy specjalistycznym gabinecie lekarskim, my lub nasz pracodawca powinniśmy zadbać o to, by aranżacja przestrzeni sprzyjała skupieniu i koncentracji, pobudzała do myślenia i kreatywności oraz była jak najbardziej funkcjonalna i komfortowa. Przedstawiamy 5 najnowszych trendów w urządzaniu i wystroju biur i gabinetów.
Minimalizm wciąż króluje

Podejście minimalistyczne króluje w zasadzie w aranżacji każdego rodzaju wnętrz. Jednak to właśnie do biur i gabinetów pasują idealnie, ponieważ w ten sposób zaaranżowana przestrzeń nie wymaga poświęcania zbyt dużej ilości czasu na porządki i sprzątanie. Proste meble, zamykane szuflady, szafki i regały, często pozbawione nawet klasycznych klamek, regularne kształty i płaskie powierzchnie pozwalają bez trudu zetrzeć osiadły kurz i posprzątać podłogi wokół. Do minimalistycznego stylu w gabinetach i przestrzeni biurowej doskonale pasują ekskluzywne donice XL z włókna szklanego, które dodają wnętrzom charakteru i elegancji. Jeśli zasadzi się w nich odpowiednie rośliny, będą miały dodatkowo pozytywny wpływ na samopoczucie pracowników. Minimalizm świetnie sprawdzi się również w nowoczesnych biurach domowych. Tak zaaranżowany gabinet, dopełniony dużymi donicami z włókna szklanego, pozwoli nam skupić się na pracy i odczuć komfort.
Ergonomia to podstawa
Przy aranżacji gabinetu czy biura jedną z najważniejszych kwestii jest ergonomia pracy. Dawno przestała być ona luksusem, stając się koniecznym elementem, na który należy zwrócić uwagę, dobierając meble do przestrzeni biurowej. Odpowiednio rozmieszczone stanowiska pracy, komfortowe biurka i fotele z regulowaną wysokością to wręcz podstawa. Do tego ergonomiczne światło - najlepiej naturalne - oraz dostęp do odpowiedniego oświetlenia sztucznego, które potrzebne będzie, gdy zacznie się ściemniać. Duże okna, zapewniające dostęp światła dziennego, oświetlenie sufitowe oraz oświetlenie miejscowe, w postacie lampek biurowych, zapewnią komfort pracy osób zatrudnionych w biurowcach i biurach domowych. Z kolei w większości gabinetów lekarskich, w których liczy się uszanowanie pacjenta i jego prywatności, całościenne okna są wykluczone, co wiąże się z koniecznością zadbania o odpowiednie, ergonomiczne oświetlenie sztuczne.
Kolorystyka staje się coraz ważniejsza

Open space ciągle w modzie

Active-Based Working

4 powody, dla których warto zainwestować w donice do biura i gabinetu
Zastosowanie eleganckich donic w biurach i gabinetach ma naprawdę wiele zalet. Wśród nich warto przede wszystkim wymienić następujące fakty:
-
kolorowe, duże donice do biura nadadzą przestrzeni charakteru i poprawią samopoczucie oraz wydajność pracowników,
-
donice XL do biur i obiektów użyteczności publicznej doskonale sprawdzą się do rozdzielania stref w pomieszczeniach,
-
ekskluzywne donice z włókna szklanego dodadzą szyku i elegancji, sprawiając, że biuro czy gabinet będą prezentowały się zjawiskowo i prestiżowo,
-
donice uniwersalne z włókna szklanego pozwolą na zmianę aranżacji w biurze czy gabinecie, gdy tylko natchnie nas na to ochota.
To oczywiście nie wszystkie powody, dla których warto pokusić się o zakup donic do biur i obiektów użyteczności publicznej, i wkomponowanie ich w przestrzeń, w której spędza się przecież większość dnia.
Rośliny żywe czy sztuczne? Które lepiej sprawdzą się w biurze, a które w gabinecie?
Coraz częściej na kwiaciarniach, sklepach z asortymentem do dekoracji wnętrz i w hurtowniach spotkać można sztuczne kwiaty i rośliny, które doskonale imitują swoje żywe odpowiedniki. Ich zakup do biura, a przede wszystkim do gabinetu, to świetny pomysł, gdy pomieszczenie jest niedostatecznie lub nadmiernie oświetlane, albo staje klimatyzowane lub dogrzewane. Nie dość, że sztuczne rośliny - zwłaszcza różnego rodzaju trawy - znakomicie będą prezentowały się wielkich donicach XL z włókna szklanego, to w dodatku nie będą wymagały pielęgnacji, a - jedynie raz na jakiś czas - przetarcia z ewentualnego kurzu. Jeśli jednak nie zależy nam wyłącznie na względach estetycznych, warto podjąć decyzję o uzupełnieniu aranżacji przestrzeni w biurze czy gabinecie o żywe rośliny w donicach uniwersalnych z włókna szklanego.
14 kwiatów i roślin, które doskonale nadają się do gabinetów i przestrzeni biurowej
Odpowiednio dobrane i pięknie prezentujące się w uniwersalnych donicach z włókna szklanego żywe kwiaty i rośliny, pozwalają zachować spokój i opanowanie podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych, jak również pomagają w osiągnięciu harmonii i pozytywnie wpływają na samopoczucie i koncentrację. Często dają również ukojenie dla zmęczonego wzroku i - niejednokrotnie - zszarganych nerwów. Poniżej przedstawiamy listę 14. najbardziej popularnych i polecanych żywych kwiatów i roślin, które doskonale zaaklimatyzują się w biurze czy gabinecie. Większości z nich niestraszne jest przesuszenie czy przelanie i niełatwo je "uśmiercić", co doskonale sprawdzi się w firmie, w której roślinność ma wielu zapominalskich "właścicieli".

Sansevieria - znana również, jako wężownica czy sansewieria. Łatwa w uprawie i pielęgnacji, dobrze znosi suszę nawet przez kilka miesięcy.

Zamiokulkas - to również roślina dla zapominalskich, którym nie w głowie podlewanie. Ma piękne, błyszczące liście w odcieniu ciemnozielonym. Doskonale prezentuje się w eleganckich biurach i gabinetach.

Fikus - lubi przebywać w miejscach bezpośrednio nasłonecznionych, ponieważ to właśnie w nich zachowuje swoje cudne, zielone liście. Wymaga podlewania wyłącznie po przesuszeniu gleby, w które rośnie. Jednocześnie warto pamiętać, że sok fikusa zawiera lateks, który może niektóre osoby uczulać.

Skrzydłokwiat - niezwykle ozdobna roślina o ciemnozielonych liściach i białych kwiatach, uwalniających delikatną, przyjemną woń. Lubi wilgoć, dlatego wymaga podlewania 1-2 razy w tygodniu zimą i 2-3 razy w tygodniu latem. Pięknie prezentuje się w biurach i gabinetach.

Zielistka - ani trochę nie kaprysi w temacie warunków uprawy. Znakomicie rośnie zarówno w pomieszczeniach jasnych, jak również ciemnych. Niestraszne jej ani niższe, ani wyższe temperatury. Może być nawet rzadko podlewana, bez przykrych konsekwencji.

Aspidistra (żelazny liść) - stale zielona i niezwykle łatwa w uprawie. Nie potrzebuje zbyt częstego dostępu do wody i jest niebywale odporna na niekorzystne warunki.

Epipremnum - lubi jasne miejsca, bez problemu przetrwa ograniczony dostęp - lub jego brak - do wody. Cieszy oko dzięki pnącym się liściom, w odcieniu nasyconej zieleni.

Szeflera - lubi jasne, jednak nieznacznie nasłonecznione miejsca. Wiosną i latem potrzebuje nieco większej uwagi, jeśli chodzi o podlewanie. Zimą, może być podlewana zaledwie raz na tydzień. Wytwarza jony ujemne, które nawilżają powietrze, wspomagając zdrowie i samopoczucie osób przebywających w jej sąsiedztwie.

Figowiec sprężysty - lubi ciemne miejsca, nie potrzebuje zbyt dużej ilości wody. W zamian za (niezbyt wymagającą) pielęgnację, odwdzięcza się pięknymi, zielonymi liśćmi i staje się jedną z najpiękniejszych roślin do biura i gabinetu.

Juka - doskonała zarówno do pomieszczeń nasłonecznionych, jak i częściowo zacienionych.
Dracena - lubi rosnąć w lekko zacienionych miejscach. Kiedy, w natłoku zawodowych obowiązków, zapomnimy o jej podlaniu, nic wielkiego się z tego powodu nie wydarzy. Wymaga podlewania tylko wówczas, gdy ziemia, w której rośnie, będzie sucha.

Paproć - odpowiednia jest dla niej temperatura powietrza znakomita również dla ludzi, a więc mieszcząca się w zakresie od 18*C do 23*c. Nie potrzebny jej bezpośredni dostęp do światła, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w gabinetach czy małych biurach, całkowicie pozbawionych okien lub z ich niewielką ilością.
Palma chamedora - bardzo wdzięczna i łatwa w uprawie. Spokojnie można ją podlewać tylko raz na miesiąc. Nie wymaga zbyt wiele uwagi, dzięki czemu jest rośliną idealną do biura czy gabinetu.