Najmodniejsze rośliny, których nie może zabraknąć w Twoim otoczeniu
Najmodniejsze rośliny, których nie może zabraknąć w Twoim otoczeniu
Rośliny doniczkowe dawno nie były tak modnym dodatkiem do wnętrz, jak obecnie. Coraz chętniej i coraz częściej otaczamy się zielenią w miejscach pracy, w miejscach zamieszkania. Rośliny zdobią sklepowe witryny, lokalne kawiarnie i restauracje, a nawet salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz przychodnie, gabinety lekarskie, szkoły i uczelnie. Wprowadzają świeżość, relaksują, pozwalają na spotkania z naturą nawet w domowym zaciszu. Przedstawiamy najmodniejsze odmiany, które królują we wnętrzach na całym świecie.
Monstera dziurawa
Zdecydowaną królową doniczkowych roślin, która gości w coraz większej ilości wnętrz jest efektowna monstera. Jej ogromne, ozdobne, skórzaste liście o sercowatym kształcie występują w kilku rodzajach. Charakterystyczne wycięcia i dziury pojawiają się na nich wraz z wiekiem. Im monstera starsza, tym więcej wyrasta jej również długich, zwisających korzeni powietrznych. Pod żadnym pozorem nie należy ich odcinać. Co ciekawe, wiekowa monstera może zakwitnąć, choć to zjawisko należy do bardzo rzadkich. Jej kwiatostan przypomina kształtem kolbę, a po przekwitnięciu tworzy się z niego stożkowy, intensywnie pachnący owoce, które, gdy dojrzeją, stają się jadalne i w smaku przypominają ananasa. Nie zaleca się jednak ich spożywania, ponieważ mogą powodować podrażnienia błony śluzowej. Monstera jest łatwa w uprawie i świetnie odnajduje się w warunkach panujących w większości mieszkań, domów, biur czy lokali usługowo–handlowych. Rośnie stosunkowo wolno, ale przy tym potrafi osiągnąć kolosalne wymiary, dlatego najlepiej prezentuje się w większych wnętrzach. Z natury, w zależności od odmiany, jest rośliną płożącą lub pnącą. Jeśli zależy nam na tym, by pięła się ku górze, powinniśmy przymocować jej pędy do mocnych podpór, które utrzymają silną i ciężką monsterę. Powinniśmy znaleźć dla niej jasne (ale nie silnie nasłonecznione) lub na wpół zacienione stanowisko, w którym będzie panowała temperatura ok. 15–22 stopni Celsjusza, wysoka wilgotność powietrza i roślina nie będzie narażona na przeciągi. Jeśli chodzi o pielęgnację monstery, należy zapewnić jej umiarkowanie wilgotne podłoże, poprzez podlewanie jej raz w tygodniu w okresie letnim i nieco rzadziej w okresie zimowym. Warto również regularnie usuwać kurz z liści wilgotną szmatką, namoczoną w odwapnionej wodzie. Od marca do sierpnia nawozimy monsterę, a od marca do kwietnia przesadzamy ją — w zależności od wielkości, małą roślinę co roku, starszą co 2 lub 3 lata. Monstera doskonale prezentuje się w dużych donicach z włókna szklanego oraz w donicach Lechuza. Warto wiedzieć, że jest rośliną trującą, więc należy trzymać ją z daleka od małych dzieci i zwierząt, które mogłyby próbować ją zjeść.
Bananowiec
Wdzięczne, posiadające niezwykle dekoracyjne, rozłożyste liście bananowce pozwalają wprowadzić nieco egzotyki do miejsca zamieszkania lub miejsca pracy. Rodzą jadalne owoce, jednak w warunkach domowych jest to zjawiskiem bardzo rzadkim. Ojczyzną bananowców jest Półwysep Malajski, jednak występują też w Australii, na wyspach Pacyfiku, na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego, w Afryce, w Ameryce Południowej, w Ameryce Środkowej i w Europie. Pióropusze liści bananowca mają żywy, zielony kolor i potrafią osiągnąć nawet 1 m długości i 30 cm szerokości. Warto jednak wiedzieć, że są tak samo piękne, jak delikatne, przez co łatwo mogą pękać wzdłuż bocznego unerwienia. Lubią być lekko przecierane szmatką, jednak podczas zabiegów higienicznych powinniśmy dokładnie wycierać wszystkie krople wody, która — pozostawiona — sprawi, że na liściach pozostaną brunatne plamy. Świetnie czują się i prezentują w pokaźnych, polietylenowych donicach i w donicach Lechuza. Latem mogą być nawet wynoszone na balkon, taras lub do ogrodu, ponieważ lubią ciepło. Z tego też powodu jesienią i zimą najlepiej czują się we wnętrzu, w temperaturze od 20 do 25 stopni Celsjusza. Cała roślina, podobnie, jak monstera, potrzebuje dużo miejsca, ponieważ potrafi osiągnąć od 1,5 m do 2 m. Bananowiec potrzebuje dostępu do dużej ilości światła, dlatego najlepiej czuje się w mocno nasłonecznionym wnętrzu, przy oknach wychodzących na zachód lub południe, gdzie będzie miał atmosferę zbliżoną do naturalnej. Należy pamiętać o tym, by podlewać go obficie i regularnie — dwa razy w tygodniu. Bananowce oczyszczają powietrze z dwutlenku węgla, wzbogacając je w tlen i podwyższając jego wilgotność. Powinny więc zdecydowanie znaleźć się w Twoim otoczeniu.
Alokazja amazońska
Alokazja amazońska jest jedną z bardziej efektywnych roślin, które można uprawić w warunkach domowych. Kształt jej liści przypomina uszy słonia. Są duże, błyszczące i strzałkowe, w strukturze skórzaste. Z wierzchu ciemnozielono–fioletowe, od spodu pokryte białymi, bardzo szerokimi nerwami. Osadzone są na sztywnych końcach długich, wzniesionych, liściowych ogonków. Piękna, tropikalna alokazja, pochodząca z wilgotnych lasów, to jednak kapryśna gwiazda wśród roślin doniczkowych, której uprawa niestety nie należy do najłatwiejszych. Musi mieć zapewnioną wysoką wilgotność powietrza i temperaturę przez cały rok. Latem ok. 22–28 stopni Celsjusza, zimą zać ok. 18-22 stopni Celsjusza. Należy wystrzegać się włączania kaloryfera w pobliżu alokazji, a najlepiej zapewnić jej nawilżacz powietrza lub umieścić na stałe donicę, w której jest posadzona, w wilgotnych kulkach keramzytu. Jeśli dysponujemy widną łazienką, będzie ona idealną przestrzenią dla tej rośliny, ze względu na wysoką wilgotność powietrza. To jeszcze nie koniec kaprysów alokazji amazońskiej. Należy jej zapewnić jasne, ale jednocześnie osłonięte przez bezpośrednim, ostrym słońcem stanowisko, a ziemia, w której ją zasadzimy powinna być nie tylko żyzna, ale i próchnicza oraz przepuszczalna, cechująca się lekko kwaśnym odczynem pH. Nie wolno jej przelewać, ani tez dopuszczać do jej przesuszenia. Najlepiej podlewać ją często, jednak umiarkowanie, dodając do wody kilka kropel soku z cytryny. Z powodu wysokich wymagań alokazji, najlepiej trzymać ją w wysokojakościowej donicy Lechuza, a na podłożu ułożyć warstwę drenażu. Podobnie, jak monstera, alokazja — a dokładnie sok znajdujący się w jej tkankach — jest toksyczny, dlatego należy trzymać ją z dala od dzieci i zwierząt. Gdy odpowiednio zajmiemy się tą kapryśną rośliną, odwdzięczy nam się z nawiązką swoim pięknem.
Strelicja królewska
Pochodząca z Afryki Północnej strelicja królewska jest jedną z najpiękniejszych roślin, jakie możemy uprawiać w warunkach domowych. Wszystko z powodu cudnych, pomarańczowo–niebieskich kwiatów, przypominających rajskie ptaki, wykształcających się późną jesienią oraz zimą. W okresie letnim przechodzi w okres spoczynku niezbędny do zakwitnięcia. Jej liście są ciemnozielone, wyrastają z kłączy i mają długie ogonki. Strelicja królewska osiąga zwykle nie więcej niż 100 cm. Świetnie prezentuje się w donicach podświetlanych i w donicach z włókna szklanego, z kilkucentymetrową warstwą drenażu na dnie. Należy zapewnić jej ciepłe, słoneczne stanowisko, najlepiej na parapecie lub przy oknie z wystawą wschodnią, zachodnią lub południową. Latem może zostać przeniesiona na balkon, na taras lub do ogrodu, natomiast na jesień i na zimę powinna powrócić do pomieszczenia, w którym będzie ok. 15–18 stopni Celsjusza i wysoka wilgotność powietrza. Zimą należy podlewać ją obficie, zaś latem ograniczyć nawadnianie do minimum, które oznacza, że nie można dopuścić, by bryły korzeniowe były przesuszone.
Starzec zwisający
Bez względu na to, na jakie rośliny zdecydujemy się w naszym otoczeniu, powinniśmy otaczać się jak największą ilością zieleni, która sprawia, że nasz wzrok i umysł odprężają się i relaksują.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog