Krzewy, małe drzewka i iglaki do donic - prezentacja popularnych gatunków.
Wybrane gatunki drobnych krzewów, drzewek i iglaków do uprawy w donicach.
W poprzednim naszym wpisie pod tytułem "Iglaki, krzewy i drzewka ozdobne do donic. Sadzenie i zimowanie" mogliście przeczytać o tym, że uprawa dużych roślin ozdobnych kojarzonych dotąd raczej z ogrodem, jest w donicach możliwa. Przybliżyliśmy jak dobrać donicę, jakie podłoże przygotować dla poszczególnych grup roślin oraz jak przygotować nasze zielone aranżacje do zimy. W tym artykule natomiast, skupiamy się na prezentacji kilku wybranych gatunków iglaków, krzewów i drobnych drzewek, które można z powodzeniem posadzić w donicach na tarasach i balkonach. Spośród wielu gatunku wybraliśmy takie, które są dostępne na naszym rynku, są łatwe w uprawie w donicach i z powodzeniem sprawdzą się jako całoroczne dekoracje. Znajdziecie wśród nich gatunki iglaste, takie jak Kosodrzewina, Sosna czarna i Cis japoński. Dla lubiących gatunki kwitnące proponujemy Azalie, Różaneczniki, Pieris japoński i Budleję. W większych donicach i przy dostatecznej przestrzeni wokół, polecamy Klon palmowy, Wierzbę japońską i Magnolię.
Jako pierwsze przestawiamy popularne iglaki, które wielu kojarzą się z drzewkami typu "bonsai". W zasadzie, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyście zainspirowani azjatycką sztuką z pogranicza ogrodnictwa i kultury spróbowali stworzyć własne miniaturowe drzewko w donicy. Tym bardziej, że trzy przedstawione poniżej gatunki wraz z ich licznymi odmianami idealnie się do tego nadają.
Pinus mugo ‘Pumilio’ (Sosna kosodrzewina).
Niski krzew o płasko kulistym pokroju. Po 10 latach osiąga 0,5 m wysokości i 1 m szerokości. Po wielu latach dorasta do 3 m średnicy. Roślina odporna na suszę i całkowicie mrozoodporna. Niewybredna w stosunku do gleby. Wymaga stanowisk słonecznych.
Pinus nigra 'Benelux' (Sosna czarna).
Karłowa odmiana sosny czarnej, w ciągu 10 lat dorastająca zwykle do 100-120 cm wysokości i podobnej szerokości. Dobrze rośnie na niemal każdej glebie, nawet wapiennej, nie toleruje jedynie gleb podmokłych. Wymaga stanowiska słonecznego. Bardzo dobrze znosi niskie temperatury zimą i okresy suszy latem.
Taxus cuspidata 'Nana' (Cis japoński ‘Nana’).
Zwarty rozłożysty krzew. Wzrost bardzo wolny. Po 10 latach osiąga jedynie 0, 5m wysokości i 0, 6m szerokości. Łatwy w uprawie. Najlepiej rośnie na glebach wapiennych, przepuszczalnych na stanowisku słonecznym do pół cienistego. Dobrze znosi cięcie i formowanie odmładzające. Najlepiej nasadzić w miejscach osłoniętych od zimnych wiatrów.
Pamiętajcie, że tak, jak wszystkie zimozielone gatunki roślin, tak i te wymienione powyżej bezwzględnie wymagają zapewnienia odpowiedniej wilgotności gleby w zimie. Szczególnie w naszym klimacie, gdy zimy są niemal bezśnieżne, a opady deszczu niewielkie i rzadkie, podlewanie zimą jest bardzo ważne. Więcej na temat właściwej uprawy iglaków w donicach przeczytasz w naszym poprzednim wpisie, który znajdziesz tutaj.
Kolejną grupą roślin idealną do uprawy w donicach są niewielkie krzewy kwitnące.
Azalie i Różaneczniki.
Azalie japońskie podobnie jak i pozostałe ich gatunki to niewielkie krzewy idealne do donic. Potrzebują zacisznego, lekko cienistego stanowiska. Te, które zrzucają liście na zimę nie wymagają podlewania w czasie okresu spoczynku chyba, że donica stoi pod dachem. W takim przypadku należy zachowywać minimalnie wilgotne podłoże. Nie wymagają okrywania choć w przypadku bardzo mroźnych zim warto lekko okryć rośliny.
Różaneczniki z grupy zimozielonych wymagają okresowego podlewania i okrywania w czasie wyżowej, mroźnej i słonecznej pogody. Kiedy nocami bardzo mocno zacznie spadać temperatura wymagają również lekkiego okrywania. Preferują lekko cieniste, zaciszne stanowisko osłonięte od wiatru zwłaszcza zimą. Nie tolerują stanowisk gorących z bezpośrednim słońcem. Wymagają wilgotnego, żyznego i kwaśnego podłoża.
Więcej informacji o tym, jak zadbać o te piękne krzewy w czasie zimy znajdziesz w naszym poprzednim wpisie na blogu o sadzeniu i zimowaniu roślin w donicach.
Pieris japonica 'Little Heath' (Pieris japoński).
Zimozielony krzew o karłowym, zwartym pokroju. Po 10 latach dorasta do 0,5-0,6 m wysokości i takiej samej szerokości. Liście skórzaste, ciemnozielone, z białą obwódką. Młode wiosenne przyrosty mają kolor intensywnie różowy, potem stają się zielone z białym obrzeżeniem. Wymaga stanowisk słonecznych lub półcienistych oraz gleb kwaśnych, umiarkowanie wilgotnych i próchnicznych. Nie jest całkiem mrozoodporna, dlatego zaleca się sadzenie w miejscach zacisznych i osłoniętych, pod dobrym, zimowym okryciem.
Buddleia davidii ‘Buzz Violet’ (Budleja Dawida).
Niska odmiana, która dorasta jedynie do 50 cm. Przybiera zwarty pokrój, krzaczasty. Kwiatostany ciemnofioletowe. Kwitnie przez cały sezon oraz oczywiście pięknie pachnie. Preferuje żyzne, lekko wilgotne gleby i słoneczne, ciepłe stanowiska. Wymaga zimowego okrycia. Po przezimowaniu, kiedy wiosna zacznie wypuszczać pierwsze pędy ściąć nisko przy ziemi. Budleja to roślina słynąca z magicznej wręcz mocy przyciągania motyli. Z pewnością więc wprowadzi do naszego otoczenia te piękne i kolorowe owady.
Na koniec przedstawiamy kilka gatunków niewielkich drzewek, które jednak wymagają dużych donic i większej przestrzeni z uwagi na swoje rozmiary.
Klon palmowy.
Ta grupa jest również bardzo bogata i na pewno znajdziemy odmianę, która zadowoli nasze wymagania. Warto jedynie kierować się tym, czy posiadamy odpowiednie warunki dla tej grupy roślin – lekko cieniste, zaciszne miejsce. Zimą jednak wymagają lekkiego okrycia zwłaszcza w czasie fali silnych mrozów.
Salix integra 'Hakuro-nishiki' (Wierzba japońska).
Drzewko szczepione na pniu, z kulistym i gęstym pokrojem. Najładniej wyglądają młode przyrosty, dlatego też koronę należy mocno przycinać, nawet trzykrotnie w ciągu sezonu wegetacyjnego. Liście młode różowo-biało-zielone, które w okresie letnim przebarwiają się całkowicie na zielono. Nie wymaga okrywania zimą.
Magnolia 'George Henry Kern'.
To zwarty, powoli rosnący krzew. Docelowo Magnolia osiąga wielkość od 2 do 3 m przy rocznym wzroście 15 cm. Dzięki bardzo powolnemu przyrostowi sprawdzi się w większych donicach. Kwitnie bardzo pięknie i obficie dużymi kwiatami między kwietniem a majem. Odmiana ta potrzebuje stanowiska ciepłego i lekko cienistego, osłoniętego od wiatru. Wymaga świeżych, próchniczych gleb, lekko kwaśnych, wilgotnych. Wymaga lekkiego okrycia zimą zwłaszcza w czasie fali silnego mrozu.
Podsumowanie.
Mamy nadzieję, że nasz wpis przybliżył Tobie popularne gatunki iglaków, krzewów i drzewek, które doskonale odnajdą się w uprawie w donicach na tarasie lub balkonie. Z przyjemnością pomoże w doborze odpowiednich donic z naszej kolekcji. Możesz również skorzystać z intuicyjnej wyszukiwarki donic na naszej stronie www.donice-zadora.pl. Zachęcamy również to drogi na skróty:
- donice szczególnie polecane
- donice z betonu architektonicznego
- doniczki plastikowe
- donice Lechuza
- donice ogrodowe
- donice na taras
- doniczki na balkon
- donice do bonsai
Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność BARTPOL Sp. z o.o. i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana lub kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody BARTPOL Sp. z o.o.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog