Kompozycje roślin cebulowych w donicach. Przygotowanie, pielęgnacja i zimowanie.
Jak przygotować donice do sadzenia bylin?
Jest kilka kluczowych warunków, które należy spełnić by móc cieszyć się wspaniałymi roślinami cebulowymi w donicach. Choć w zasadzanie wszystko sprowadza się do podłoża. Jest ono najważniejszym elementem całej układanki.
Aby wykorzystać stare donice, należy z nich usunąć rośliny i wymienić podłoże. Zaczynamy od wycięcia zeschłych pędów i liści, a następnie usuwamy korzenie i wyrzucamy starą ziemię. Należy pamiętać, że podłoże w którym już rosły rośliny zostało przez nie pozbawione znacznej ilości składników odżywczych. Ponadto jego odczyn i charakterystyka może nie spełniać wymagań dla roślin cebulowych. Dodatkowym aspektem przemawiającym za całkowitą wymianą podłoża, jest pozbycie się ewentualnych szkodników i chorób mogących w przyszłości zaatakować nasze nowe nasadzenia.
Jakie donice wybrać do sadzenia roślin cebulowych?
W przypadku planowania nasadzeń warstwowych z bylin w donicach, istotnym parametrem jest użytkowa głębokość donicy. Chodzi o głębokość przestrzeni na ziemię w donicy. Ta bowiem może istotnie różnić się od wysokości całkowitej doniczki w przypadku donic z półką. Należy dobrać taką donicę, aby poza obowiązkową warstwą drenażu z np. keramzytu na dnie donicy (zazwyczaj 3-5 cm), zmieścić w niej przynajmniej kilkanaście centymetrów ziemi. Dlatego minimalna wysokość doniczek do sadzenia roślin cebulowych to 15-18 cm. Poza użytkową głębokością donicy, drugim koniecznym parametrem doniczki do bylin, jest otwór odpływowy w dnie, tak aby woda opadowa i nadmiar wody z podlewania mogły bez przeszkód wypływać z donicy. Po spełnieniu tych dwóch warunków, można bez przeszkód wybrać donice prostokątne, donice okrągłe, donice nowoczesne geometryczne lub donice wysokie.
Podłoże dla bylin. Jak je przygotować?
Przede wszystkim musi to być podłoże luźne, żyzne i dobrze zdrenowane. Rośliny cebulowe są bardzo wrażliwe na nadmiar wilgoci jesienią i zimą i potrafią błyskawicznie zamierać od nadmiaru wody. Do sadzenia roślin cebulowych możemy z powiedzeniem wykorzystać standardowe podłoże do roślin balkonowych jednak wzbogaćmy je o dużo gruboziarnistego piasku lub grysu. Śmiało możemy użyć 50 % frakcji drenażowej (piasek, grys, drobny keramzyt) i 50% podłoża gotowego z worka, czyli proporcje 1:1. Takie podłoże zapewni nam odpowiednie odprowadzanie wody z gleby i uchroni nasze cenne cebulki przed gniciem.
Pamiętajmy o otworach w donicy i w czasie jesieni i zimy nie stawiajmy donic na podstawkach w których będzie się zbierać woda. Dobrą praktyką będzie ustawienie donic na pewnej wysokości nad gruntem. Wykorzystajmy kawałki drewna lub cegły i ustawmy na nich donice tak by woda mogła swobodniej odpływać z donic. Oczywiście jeśli zima będzie sucha, a nasze donice stoją pod dachem musimy je od czasu do czasu podlać. Kiedy zacznie robić się ciepło i nasze cebule zaczną budzić się do życia możemy zacząć regularne podlewanie, ale również należy zachować umiar i rozwagę.
Jak zimować byliny w donicach?
Na ogół rośliny cebulowe mogą zimować na zewnątrz bez większych zabezpieczeń. Nawet tego wymagają gdyż pąki kwiatowe zawiązują się kiedy cebule zostaną przechłodzone. Jednak tak jak zostało to wspomniane w przypadku podłoża ważne jest by donice nie były narażone na nadmiar wody. Generalnie sam mróz nie stanowi istotnego zagrożenia dla samych cebul. Niemniej jeśli zapowiadane są bardzo solidne mrozy możemy donice schować do nieogrzewanego garażu na czas silnej fali mrozu.
Gdzie ustawić donice z roślinami cebulowymi?
Rośliny cebulowe to w większości rośliny wymagające dużo słońca i osłoniętych miejsc. Idealnie sprawdzą się na południowych wystawach i słonecznych, ciepłych stanowiskach. Unikajmy cienia i przeciągów bo nasze rośliny będą marne, pędy będą długie i wiotkie, a kwiaty marne i nie pokażą pełnych walorów ozdobnych. Kiedy rośliny zaczną budzić się do życia warto od razu ustawić donice właśnie w takich miejscach by ziemia w donicach nagrzała się i nasze rośliny pięknie rozwinęły się w ciepłe kwietniowe i majowe dni.
Jak skomponować nasadzenia z bylin w donicach, by kwitły przez całą wiosnę?
Sadźmy rośliny cebulowe warstwowo dzięki temu nasza kompozycja będzie stopniowo zaskakiwała i pokazywała nowe kwiaty przez długi czas. Jeśli dobierzemy rośliny tak by czas kwitnienia następował po sobie możemy mieć kompozycję, która zacznie nas cieszyć w marcu, a kwitnienie zakończy się w maju. Na ogół są to trzy warstwy – rośliny zakwitające najwcześniej (marzec/kwiecień), pełnia sezonu (kwiecień) i koniec (maj).
Jak wykonać nasadzenie warstwowe z bylin w donicy?
Z dużą starannością należy przygotować najniższą warstwę – drenaż. Na dno pojemnika sypiemy keramzyt lub żwir na wysokość około 3 – 4 cm. Następnie 4 – 5 cm mieszanki podłoża, które przygotowaliśmy zgodnie z instrukcjami i umieszczamy pierwszą warstwę cebul. Tu możemy pokusić się o rośliny najwyższe, które zakwitną najpóźniej – wysokie późne odmiany Tulipanów, Kamasji lub Szachwonic. Ta grupa roślin zakwitnie pod koniec kwietnia na początku maja, więc będzie stanowić zwieńczenie wiosny.
Następnie zasypujemy cebule ziemią tak by nad szczytem cebul było ok. 3 – 4 cm podłoża i sadzimy kolejną warstwę. Powiedzmy „kwietniową” – tu w grę wchodzą Narcyzy, Tulipany, pachnące Hiacynty. Analogicznie zasypujemy cebulki i przechodzimy do ostatniej warstwy.
Na samej górze możemy posadzić rośliny kwitnące najwcześniej, są to najczęściej rośliny drobnocebulowe – Krokusy, Szafirki, Ranniki, Cebulice. Ta grupa roślin zakwitnie już w marcu i na początku kwietnia. Wypełni nasze rośliny pierwszymi kolorami i będzie piękny wstępem do reszty sezonu.
Oferta sklepów specjalizujących się w roślinach cebulowych jest ogromna, szczególnie jesienią. Komponując nasadzenia z bylinami w donicach mamy ogromną dowolność, a ograniczana nas tylko wyobraźnia. Możemy pokusić się o przygotowanie donic jednokolorowych, nowoczesnych donic w bielach lub donic wielokolorowych, rustykalnych w sielskich klimatach. Nasze donice możemy również wzbogacić o inne rośliny, tak by kompozycja była jeszcze ciekawsza i różnorodna. Wówczas w czasie jesiennego sadzenia, ostatnią warstwę cebul (kwitnącą najwcześniej) ograniczamy, a drobne cebulki Krokusów i Szafirków sadzimy pomiędzy innymi roślinami ozdobnymi.
Co możemy posadzić razem z bylinami ? Wybór jest duży. Możemy wzbogacić nasadzenia w donicach o Pierwiosnki, które uzupełnią kwietniowe kolory lub o Paprocie i Turzyce, które nadadzą lekkiego charaktery i wprowadzą nieco leśnych klimatów. Natomiast Ciemierniki, Jaskry, Orliki i Bodziszki w maju uzupełnią nasze donice o późnowiosenne kolory.
Jak przygotować byliny w donicach do zimowania i kolejnego sezonu?
Co robimy kiedy rośliny już przekwitną? Możemy potraktować cebule jako jednoroczną ozdobę i po prostu wyrzucić je na kompost. Jednak większość roślin cebulowych z powiedzeniem możemy wysadzić do ogrodu i w kolejnych latach będą zdobić nasze rabaty. Jeśli nie posiadamy ogrodu a zależy nam na naszych cebulach to po przekwitnięciu możemy ostrożnie wyjąć rośliny z donic, ogłowić z zawiązanych główek nasiennych (taki zabieg powoduje, że rośliny nie kierują siły na zawiązanie nasion tylko na odżywienie cebuli przed kolejnym sezonem).
Po ogłowieniu sadzimy do plastikowej donice w dobrze zdrenowanym podłożu i ustawiamy w słoneczne miejsce. Absolutnie nie usuwamy liści, te muszą zżółknąć samodzielnie. To ważny proces, bo zielone liście odżywają cebulki i dzięki temu w przyszłym sezonie ponownie pięknie zakwitną. Oczywiście taka donica nie jest szczególnie ozdobna, wiec nie zawsze jest możliwość takiego przechowywania roślin. Jest to oczywiście sprawa bardzo indywidualna. Czy będziemy chcieli ponownie wykorzystać rośliny i przechodzić cały proces sezonowania cebul czy po prostu potraktujemy je jako rośliny jednoroczne? Wybór jest uzależniony od chęci i możliwości każdego z nas.
Podsumowanie.
Warto tu zaznaczyć, że rośliny cebulowy możemy potraktować jako uzupełnienie już istniejących kompozycji, które mamy w swoich donicach. Po prostu wykopujemy niewielkie dołki na cebulki i sadzimy. Raczej unikajmy Tulipanów czy Szachownic, które wymagają dobrego drenażu i odpowiednego procesu przygotowania podłoża. W istniejących donicach możemy pokusić się o miniaturowe odmiany Narcyzów, Śnieżniki, Puszkinie czy Ranniki. Te niewielkie rośliny doskonale poradzą sobie w nieco wilgotnym podłożu, wśród innych roślin. Konkurencja z korzeniami innych bylin, traw czy nawet krzewów, nie będzie im przeszkadzać pod warunkiem, że po kwitnieniu ogłowimy przekwitłe kwiaty i nie zetniemy zielonych liści. To gwarantuje długowieczność naszych cebul.
Sprawdź naszą ofertę donic, które z możesz wykorzystać do wykonania warstwowej kompozycji z bylinami:
Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność BARTPOL Sp. z o.o. i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana lub kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody BARTPOL Sp. z o.o.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog