Jak sadzić rośliny w donicach ZADORA?
Proces przesadzania rośliny ze starej donicy lub donicy produkcyjnej do donicy ZADORA nie jest skomplikowany. Najważniejsza jest jednak organizacja pracy. Warto zabezpieczyć miejsce w którym będziemy pracować lub wybrać taką przestrzeń, którą łatwo będzie uprzątnąć. Dobrze jest przed rozpoczęciem przesadzania przygotować wszystkie potrzebne narzędzia i materiały. Dzięki temu cały zabieg będzie przyjemniejszy i pójdzie sprawniej. Poniżej przedstawiamy cały proces krok po kroku, w zależności od miejsca przeznaczenia naszej kompozycji.
Donica z włókna szklanego ZADORA (bez otworów) z przeznaczeniem na zewnątrz.
Do naszego przykładowego nasadzenia wybraliśmy wrzosy w naturalnym kolorze oraz donicę Zadora Classic, model D109S o wymiarach 50x14x14 cm w kolorze szarego betonu.
Podobnie jak wszystkie donice ZADORA, ten model oferowany jest bez otworów odpływowych (składając zamówienie w naszym sklepie, wystarczy jednak napisać prośbę o ich wykonanie w uwagach, a my wywiercimy je bezpłatnie).
Gdy naszą kompozycję zamierzamy wykorzystać na zewnątrz, do upiększenia tarasu lub balkonu, zapewnienie odpływu wody z donicy jest sprawą kluczową do prawidłowego rozwoju roślin. Brak odpływu wody będzie powodował gromadzenie się wody opadowej lub nadmiaru wody z podlewania, a to spowoduje obumieranie systemu korzeniowego.
Otwory odpływowe można wykonać samodzielnie. Wystarczy do tego wiertarka z wiertłem o średnicy 10-12 mm. Wywiercenie otworów w dnie donic wykonanych z tworzyw sztucznych i betonu nie jest trudne i nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Na trudności możemy natrafić w przypadku doniczek ceramicznych, w których wywiercenie otworów może być dość trudne i ryzykowne. W dnie donicy należy wykonać więcej niż jeden otwór.
Uwaga! W przypadku donic z podwójnym dnem otwory należy wykonać zarówno w dnie donicy, jak i w wewnętrznej półce.
Kolejnym etapem prawidłowego wykonania nasadzenia w donicy ZADORA jest wykonanie warstwy drenażowej na dnie donicy. Zalecamy wykorzystanie do tego celu keramzytu, który dzięki swojej porowatej strukturze wchłania dużą ilość wody, i uwalnia ją do podłoża stopniowo. Dzięki temu woda po podlaniu jest zatrzymywana w warstwie drenażu i nie wypływa szybko z donicy. Można również wykonać warstwę drenażową z grubego żwiru. Należy jednak pamiętać, że nie utrzymuje on wilgoci tak długo jak keramzyt. Żwir natomiast, dzięki swej dużej wadze sprawdzi się gdy donica jest wysoka, wykorzystywana na zewnątrz i obawiamy się jej wywrócenia przez wiatr. Warstwa drenażowa ma również za zadanie odizolowanie wody zgromadzonej przy dnie donicy od ziemi i zapobieganie rozwojowi niepożądanych procesów gnilnych w ziemi. Grubość warstwy drenażu uzależniona jest od wielkości donicy i rozmiaru bryły korzeniowej roślin, które planujemy w niej posadzić. Przyjmuje się, że nie powinna być większa niż 1/3 wysokości donicy.
Po nasypaniu odpowiedniej ilości keramzytu zalecamy położenie na jego powierzchni agrowłokniny. Dzięki niej ziemia i keramzyt nie będą się mieszać, a korzenie roślin nie wrosną w warstwę drenażu. W przypadku zmiany roślin na nowe, ich wyjęcie z donicy będzie znacznie łatwiejsze, a warstwę drenażową będzie można wykorzystać ponownie.
Kolejnym krokiem jest wsypanie części ziemi i sprawdzenie czy rośliny będą znajdować się na odpowiedniej głębokości – warstwa ziemi powinna kończyć się około 3 cm od krawędzi donicy. To ważne, aby po zakończeniu sadzenia ziemia nie wysypywała się z donicy, ale także żeby wykorzystać jej wysokość w optymalny sposób.
Gdy poziom pierwszej warstwy podłoża osiągnie pożądana wysokość, wyciągamy rośliny z donic produkcyjnych, lekko rozpulchniamy spód bryły korzeniowej, umieszczamy w wybranym miejscu w donicy i przysypujemy ziemią, tak by zakryć cały system korzeniowy. Podłoże lekko ugniatamy, gdyż pozostawienie luźnej ziemi sprawi, ze jej poziom po kilku podlaniach znacznie się obniży i może odsłonić system korzeniowy.
Ostatnim etapem jest podlewanie nowo posadzonych roślin. Po kilku podlaniach, ziemia znajdująca się w donicy osiądzie (jej poziom się obniży), należy wtedy uzupełnić ubytek, tak by korzenie rośliny były w pełni zakryte. Wierzchnią warstwę ziemi w donicy warto przykryć również keramzytem, który będzie zapobiegał nadmiernemu wyparowywaniu wody z ziemi lub substratem mineralnym Lechuza Pon, który zapewnia roślinom odpowiednie składniki mineralne do wzrostu.
Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą doniczek balkonowych z serii Zadora Classic tutaj. Jeśli poszukujesz większych donic na taras lub do ogrodu, koniecznie zajrzyj tutaj.
Donica z włókna szklanego ZADORA (bez otworów) z przeznaczeniem do pomieszczeń.
Do prezentacji wykonania nasadzenia w donicy przeznaczonego do wykorzystania we wnętrzach wybraliśmy donicę Zadora Classic model D92A w kolorze biały połysk. Ta niewielka donica ma sześcienną formą i wymiary 31x31x31 cm. W donicy sadzimy popularnego Fikusa Bejamina zakupionego w donicy produkcyjnej w rozmiarze 17 cm.
Wybrana donica nie posiada otworów odpływowych, więc bardzo istotne jest wykonanie odpowiednio grubej warstwy drenażowej z keramzytu. W przypadku nasadzeń domowych odradzamy wykorzystywanie żwiru, który zwiększa wagę donicy oraz nie wchłania wody tak jak porowaty keramzyt. Podobnie jak w przypadku donic przeznaczonych na zewnątrz, warstwa drenażu nie powinna być niższa niż 5 cm i wyższa niż 1/3 roboczej wysokości donicy. W naszym przypadku na dno donicy o wysokości 31 cm wsypaliśmy około 10 cm keramzytu. Zalecamy, aby na warstwę drenażu wyłożyć agrowłókninę, która zapobiegnie mieszaniu się warstwy drenażowej i podłoża oraz wrastaniu korzeni w keramzyt. Dzięki temu będziemy mogli wykorzystać ją po raz drugi przy wymianie rośliny w donicy.
W kolejnym etapie przymierzamy zakupioną roślinę w nowej donicy, aby określić jaką ilość podłoża należy wsypać na warstwę drenażową. Celem tej przymiarki jest prawidłowe położenie bryły korzeniowej rośliny względem górnej krawędzi donicy. Zalecamy, aby bryła korzeniowa znajdowała się około 3 cm od górnej krawędzi pojemnika. Takie położenie pozwoli na przykrycie bryły korzeniowej niewielką warstwą nowej ziemi oraz nasypanie na jej wierzchu warstwy dekoracyjnej lub substratu Lechuza Pon, który jest naturalnym nawozem i wspomaga szybkie ukorzenianie się roślin w nowej donicy.
Oryginalny Lechuza Pon składa się z mieszanki minerałów naturalnego pochodzenia, które są bezpieczne i odpowiednie dla większości roślin ozdobnych. Ten markowy produkt dostępny jest w sprzedaży w kilu objętościach, które można dopasować do własnych potrzeb. Warto jednak zakupić opakowanie nieco większe, ponieważ jego składniki ulegają stopniowemu rozpuszczaniu i zostają wchłonięte przez ziemię. Dlatego aby cieszyć się stałym rozwojem roślin należy co jakiś czas uzupełniać jego warstwę nową porcją.
Na koniec nie zapomnijmy o podlaniu nowo posadzonej rośliny. Do tego celu najlepiej wykorzystać odstaną wodę o temperaturze pokojowej. Warto również zachować sobie pod ręką dodatkową ilość podłoża, kamyków dekoracyjnych lub substratu Lechuza Pon, by móc dopełnić donicę dodatkową ilości materiału po kilku podlewaniach, gdy osiądą warstwy świeżo wykonanego nasadzenia.
Oto gotowa kompozycja z Fikusem Benjamina w donicy D92A o wymiarach 31x31x31 cm z serii Zadora Classic w kolorze białym. Jeśli szukasz nowoczesnych lekkich donic do salonu zapoznaj się z naszą ofertą i wprowadź zieleń do swojego domu lub biura.
Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność BARTPOL Sp. z o.o. i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana lub kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody BARTPOL Sp. z o.o.