Jak przygotować rośliny domowe do wiosny?
Jak przygotować rośliny domowe do wiosny?
Wiosna już wkrótce zagości na kartach kalendarza, tymczasem wszyscy dostrzegamy jej pierwsze oznaki wokół nas. Dzień jest już wyraźnie dłuższy, a przy bezchmurnym niebie czujemy ciepło promieni słonecznych na sobie. Na krzewach i drzewach pojawiają się pąki i pierwsze nieśmiałe liście. Typowo wiosenne kwiaty, takie jak krokusy, pierwiosnki i śnieżyce już zakwitły. Tak jak przyroda na zewnątrz, tak i nasze domowe rośliny odczuwają zachodzące zmiany. To najlepszy czas w roku, aby zapewnić roślinom doniczkowym prawidłowe warunki do wzrostu i rozwoju. Przeczytaj jak zadbać o swoje domowe rośliny i przygotuj je do nadchodzącego sezonu.
Zacznij od sprawdzenia kondycji swoich roślin.
Pierwszą czynnością, jaka powinno się wykonać, jest dokładny przegląd kondycji roślin. W czasie jesienno-zimowym rośliny wskutek ograniczonej ilości światła słonecznego i suchego powietrza będącego wynikiem ogrzewania mieszkań, stają się bardziej podatne na różnego rodzaju choroby i ataki pasożytów. Należy sprawdzić, czy na liściach i łodygach nie widać żadnych szkodników i podejrzanych zmian w kolorze lub strukturze. Wszelkie takie zmiany możesz sfotografować aparatem w telefonie komórkowym. Zdjęcia z pewnością ułatwią rozpoznanie choroby lub szkodnika w czasie wizyty w sklepie ze środkami ochrony roślin lub podczas konsultacji online. Im szybsza reakcja i lepsze rozpoznanie problemu, tym efekt zastosowanej metody leczenia będzie pewniejszy. Przy okazji oglądania liści i łodyg, nie zapomnij o sprawdzeniu podłoża. Zwróć uwagę, czy jego poziom nie zmniejszył się istotnie, oraz czy nie jest ono twarde i zbite. Być może rozwinęły się na nim grzyby lub porosty. Wszystkie takie zmiany są wyraźnym wskazaniem do wymiany podłoża lub przesadzenia rośliny do nowej donicy.
Oczyść liście z kurzu.
Czyste liście pozwalają roślinie wchłonąć więcej promieniowania słonecznego, które jest niezbędne do jej funkcjonowania. Warto poświęcić trochę czasu i zadbać o to, by mogły w pełni skorzystać z coraz większej ilości światła dziennego. Do wycierania z kurzu liści gładkich, skórzastych i błyszczących najlepsza będzie delikatna, lekko zwilżona szmatka. Natomiast liście mięsiste, z włoskami lub meszkiem lepiej wytrzeć na sucho.
Zaschnięte pędy i zwiędłe liście obetnij.
Liście starzeją się i obumierają, mogą wówczas stać się podatne na choroby i szkodniki. Warto wiec usunąć stare liście i pędy. W przypadku części gatunków roślin ozdobnych taki zabieg inicjuje i przyspiesza wypuszczanie nowych. Wycięcie starych liści i pędów ułatwi też dostęp do światła młodszym.
Wymień lub uzupełnij wierzchnią warstwę podłoża.
Gdy widocznie ubyło podłoża w doniczce, a nie jest ona jeszcze zbyt mała, należy je uzupełnić. Gdy wierzchnia warstwa jest zbita, możesz ją usunąć i nasypać nowego podłoża. W przypadku roślin wydających właśnie kwiatostany, których nie zaleca się przesadzać, wymiana wierzchniej warstwy i uzupełnienie podłoża pozwoli na odsunięcie konieczności przesadzenia do zakończenia kwitnienia.
Przesadź rośliny, które tego wymagają do nowych donic.
Przedwiośnie, to idealny moment, aby przesadzić rośliny do nowych donic. Dotyczy to sytuacji, gdy dotychczasowa donica jest już zbyt mała, a także gdy chcemy wymienić donicę na nową. W przypadku małych roślin nowa donica powinna być większa o około 3 cm, a przypadku dużych egzemplarzy nawet o 10 cm. Wymieniając donicę na nową, warto zwrócić uwagę na jej pokrój i wysokość, a w szczególności na miejsce, gdzie będzie stała. Wybierając odpowiednią wysokość donicy, mamy wpływ, na to ile światła będzie docierało do rośliny. Możemy również w lepszy sposób zaaranżować przestrzeń. Warto zwrócić zatem uwagę na wysokie donice, z tak zwaną wewnętrzną półką. Tego typu donice dostępne w wielu wysokościach i średnicach (szerokościach), umożliwiają podniesie rośliny na wysokość naszego wzroku, przy jednoczesnym ograniczeniu ilości ziemi koniecznej do wykonania nasadzenia. Pamiętaj, by wybrać donicę, która się Tobie podoba, bo na długo zagości w Twoim najbliższym otoczeniu.
Przytnij wybujałe pędy. Możesz z nich zrobić sadzonki.
W okresie jesienno-zimowym ograniczony dostęp roślin do światła dziennego mógł sprawić, że niektóre z nich wypuszczały długie pędy w poszukiwaniu promieni słonecznych. Wczesna wiosna to dobry moment na usunięcie tych pędów i uformowanie pokroju rośliny. Z części usuniętych pędów można pozyskać sadzonki do nowych nasadzeń.
To dobry moment by zasilić rośliny odpowiednim nawozem.
Ten czas, to również dobry moment na zastosowanie nawozu do roślin. Zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje: do roślin kwitnących oraz do roślin zielonych. Warto pamiętać, że zastosowanie nawozu przeznaczonego dla roślin zielonych w przypadku roślin kwitnących, może zmienić barwę kwiatostanów. Dobrym i uniwersalnym rozwiązaniem jest wybór naturalnego biohumusu, który korzystnie wpłynie na wszystkie rodzaje roślin.
Zorganizuj przestrzeń dla swoich roślin.
Na koniec wiosennych porządków z roślinami w domu, można na nowo przemyśleć ich rozstawienie. Z czasem nawet najmniejsze egzemplarze rozrastają się i mogą wymagać więcej przestrzeni. Często widzimy, że niektóre gatunki rosną słabo, bądź chorują. Powodem gorszej kondycji często jest zbyt mała ilość światła słonecznego lub bezpośrednie sąsiedztwo grzejnika centralnego ogrzewania. Warto zatem ponownie przeanalizować rozmieszczenie roślin i zastanowić się na możliwościami zapewnienia im odpowiednich warunków.
Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność BARTPOL Sp. z o.o. i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana lub kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody BARTPOL Sp. z o.o.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog