Doniczki do ziół - jakie wybrać?
Marzą Ci się potrawy przyprawione świeżym tymiankiem czy bazylią z własnej hodowli? Jeśli tak, potrzebne Ci będą doniczki do ziół. Jakie wybrać, by odpowiadały potrzebom poszczególnych roślin, podpowiadamy w tym artykule.
Doniczki do ziół — jakie wybrać?
Świeże zioła to cenny dodatek do potraw, a takie z własnego parapetu czy balkonu są w dodatku ekologiczne i zawsze pod ręką. Nowoczesne donice z zasadzonymi w nich ziołami mogą być także prawdziwą ozdobą w kuchni. Samodzielna uprawa tych darów natury nie jest zbyt skomplikowana, ale wymaga zapewnienia im odpowiedniego nawodnienia, nasłonecznienia, temperatury oraz oczywiście właściwie dobranej doniczki. Poniżej podpowiadamy, jak wybrać doniczki do ziół kilku najpopularniejszych gatunków.
Tymianek
Tymianek to zioło o stosunkowo krótkich korzeniach, dobrze poradzi sobie więc w niskich doniczkach, posiadających średnicę ponad 10 centymetrów, Jego zaletą jest charakterystyczny zapach. Może być używany do przyprawiania wielu potraw, przede wszystkim z mięsa. Dodatkowo jest on stosowany w tradycyjnej medycynie do leczenia górnych dróg oddechowych. Tymianek posiada charakterystyczne pokładające się pędy, dlatego, zamiast w stojącej można rozważyć umieszczenie go w wiszącej doniczce. Będzie się wtedy prezentował jak prawdziwa roślina ozdobna.
Bazylia
Bazylia pospolita jest rośliną jednoroczną. Jej spożywanie ma korzystny wpływ na układ trawienny oraz nerwowy. Występuje kilka gatunków tego zioła, a w każdym przypadku doniczka, w której jest ono zasadzone, powinna mieć średnicę większą niż 10 centymetrów.
Do tymianku i bazylii doskonale sprawdzą się doniczki plastikowe marki Lechuza przeznaczone do łatwej uprawy ziół w domu lub na balkonie, np. doniczka Lechuza BALCONISSIMA. Warto także wziąć pod uwagę głębokość donic, bo chociaż zioła te mają krótkie korzenie, to zbyt płytkie donice mogą być niepraktyczne.
Melisa
Trzecim najpopularniejszym w domowych uprawach ziołem jest melisa. Oprócz walorów smakowych, napary z niej działają kojąco na nerwy oraz pomagają zwalczać bóle głowy. Warto mieć ten naturalny lek zawsze pod ręką! Jej hodowla wymaga zastosowania zupełnie innych donic niż w przypadku wyżej opisywanych ziół. Korzenie melisy mogą przekraczać nawet 30 cm, dlatego dobrane do nich doniczki powinny mieć około 20 centymetrów wysokości. Można zastosować np. donice betonowe umieszczone na tarasie lub donice z włókna szklanego.
Mięta
Mięta to roślina wieloroczna, która najlepiej będzie się czuć w dużej doniczce z drenażem i ziemią uniwersalną, ustawionej na parapecie skierowanym na wschód. Nadziemna część zioła zamiera na zimę, ale przy regularnym podlewaniu wiosną pojawią się nowe pędy. Mięta zawiera wiele minerałów m.in.: selen, cynk, fosfor, magnez, żelazo i miedź, a także witaminy A, C, B1 i B9 (kwas foliowy) taniny i przeciwutleniacze.
Estragon
Estragon wymaga odpowiednio dużej donicy, co najmniej 5-litrowej, aby sprostała jego rozrastaniu. Powinna mieć ona otwór odpływowy na dnie oraz warstwę drenażową ze żwiru lub tłucznia. Odpowiednia będzie np. donica ceramiczna z podstawką. Nie należy jej wypełniać ziemią po brzegi, aby zostało miejsce na podlewanie. To roślina wieloletnia, która jako przyprawa najlepiej pasuje do ryb i drobiu, ma również właściwości lecznicze — poprawia apetyt.
Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze doniczek do ziół?
Wysokość i średnica to podstawowe czynniki, na podstawie których wiadomo, jak wybrać donice do ziół konkretnych gatunków. Powinny być one zbliżone wielkością do tych, w których zostały zakupione lub większe, jeśli weźmiemy pod uwagę planowany rozwój rośliny. Osłonki, w których zioła są sprzedawane, zaleca się od razu wymienić na nowe doniczki, dobrej jakości. Wyjątek stanowią tu doniczki Lechuza specjalnie przeznaczone do ziół. Po ich zakupie w dno doniczki produkcyjnej wtyka się dołączony do donic Lechuza specjalny knot, a następnie wstawia się je do nich. Po nalaniu wody do zasobników znajdujących się dnie zioła mają zapewnione odpowiednie nawodnienie.
Doniczki plastikowe będą odpowiednie dla ziół, lubiących większą wilgotność podłoża, takich jak wspomniana melisa, a także mięta czy estragon. Rośliny wymagające bardziej suchego podłoża jak majeranek czy tymianek lepiej będą się rozwijać w produktach ceramicznych, zapewniających właściwe odparowywanie wody oraz ciepło.
Zioła wymagają też zastosowania odpowiednich rodzajów ziemi. Doniczki do nich powinny mieć na dnie drenaż z keramzytu, a na nim warstwy ziemi próchniczej, świeżej oraz żyznej. Ten bardzo uniwersalny wariant sprawdza się przy większości ziołowych upraw.
Podsumowanie
Przy wyborze doniczek do ziół na pierwszy plan wysuwają się potrzeby poszczególnych gatunków tych roślin, ale nie bez znaczenia jest też ich wygląd. W końcu to ozdoba kuchennego parapetu czy blatu! Współczesne doniczki łączą w sobie zazwyczaj piękny wygląd z walorami użytkowymi. Przykładem mogą być donice Lechuza, z systemem nawadniania, który pozwala na zaopatrzenie ziół w zapas wody wystarczający na dłuższy czas. To dobre rozwiązanie by hodowla przetrwała w dobrym stanie w razie konieczności dłuższego wyjazdu. Pięknie z wybranymi gatunkami ziół będą się prezentować donice z włókna szklanego, które jest tworzywem sztucznym wysokiej jakości. Dostępne są tu modele matowe i z połyskiem, gładkie lub posiadające fakturę 3D na powierzchni.
Różne gatunki ziół można sadzić w osobnych doniczkach lub w jednej dłuższej, o ile wszystkie z nich mają takie same potrzeby hodowlane. Duży wybór donic umożliwia stworzenie rozmaitych kompozycji ziołowych.
Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność BARTPOL Sp. z o.o. i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana lub kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody BARTPOL Sp. z o.o.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog